Застосування здоров'язбережувальних технологій

19 лип. 2021
Психогімнастика

Психогімнастика - це курс спеціальних занять(етюдів, вправ і ігор), спрямованих на розвиток і корекцію різних сторін психіки дитини (пізнавальної та емоційно-особової сфери).

Загальним завданням є збереження психічного здоров'я і попередження емоційних негативних проявів у дітей.

Основні достоїнства психогімнастики :ігровий характер вправ(опора на провідну діяльність дітей); збереження емоційного благополуччя дітей; опора на уяву; можливість групової форми роботи.

Цілі психогімнастики : опора на природні механізми в розвитку дитини; подолання бар'єрів в спілкуванні, розумінні себе і інших; зняття психічної напруги і збереження емоційного благополуччя дитини; створення можливості для самовираження; розвиток "мови почуттів" (назва емоцій веде до емоційного усвідомлення дитиною себе).

Психогімнастика дозволяє коректувати поведінку дитини і знімати емоційну напругу. У ній використовуються корисні ігри для дітей, що дозволяють зняти тривожність, агресію, напругу, вчать саморегуляції і багато чому іншому. Наведемо деякі приклади. Відібрані ігри найбільш підходять для дітей старшого дошкільного віку.

Котик спить

Дорослий  зачитує вірш дітям:

Захотілось котику спати,

Кулачками тре оченята.

Зачекай, мій котику, трішки,

Постелю для тебе я ліжко.

Але мій мисливець завзятий

Вже не міг на ніжках стояти.

Він повільно впав на підлогу,

Розкидавши руки і ноги.

Я його хотіла підняти,

Але став мій котик як з вата.

Уві сні непомітно він диха,

Тільки носом посапує тихо.

Діти слухають вірш і зображують стомленого котика: лягають на підлогу, потягуючись, і починають рівно, спокійно дихати. Вихователь підходить до них, підіймає руки («лапки») одного, другого, але руки падають, мов ватні.

Сніжинки

Дану психогімнастичну вправу краще виконувати під музичний супровід.

Вихователь читає текст, діти виконують рухи відповідно до йо­го змісту.

«Подув вітерець. (Діти - «сніжинки» кружляють під жваву музику.) Та ось вітерець затихає, музика уповільнюється, сніжин­ки ледве рухаються і нарешті лягають на землю. (Діти присіда­ють, опускають руки, схиляють голову, ніби заснули). Навколо тихо…».

Мамі усміхаємось

Вихователь співає пісеньку «Мамі усміхаємось». Діти слухають пісню і повторюють рухи за психологом:

Ой, лади, лади, лади, (Плескають у долоні.)

Не боїмося води, (Розводять руки долонями догори.)

Чисто умиваємось — ось так! (Гладять свої щоки.)

Мамі посміхаємось — ось так! (Опускають руки і посміхаються.)

Смачні цукерки

В одного з дітей у руках — уявна коробка з цукерками. Він пригощає по черзі дітей. Малята беруть по одній цукерці, дяку­ють, потім розгортають цукерку і куштують. По виразу їхніх об­лич одразу видно, що частування смачне.

Міміка: жувальні рухи, посмішка, вираз насолоди, задово­лення.

Зайчики

Вихователь  читає вірш М. Познанської. Діти виконують рухи відповідно до його змісту:

В лісі сніг.

У лісі звірі.

Ось зайчатка скачуть сірі.

Сірі їстоньки хотять,

Сірі з холоду тремтять.

Бідні зайчики голодні.

Ще не снідали сьогодні.

Виразні рухи: стрибають, ніби гріються; долонями плескають себе по плечах, щуляться; притискають руки до живота.

Міміка: лоб зморщений, брови зведені, губи злегка надуті, кут­ки губ опущені.